Ajurvéda je komplexná veda, najstarší medicínsky systém na svete, pochádzajúci z Indie, ktorý nás učí spoznať samých seba a žiť v svojej prirodzenosti, pretože jedine vtedy môžeme byť zdraví a spokojní. Vďaka dlhoročným skúsenostiam a pozorovaniu prírody Ájurvéda ponúka komplexný prístup k liečbe a udržaniu zdravia. Terapia Ájurvédy zahŕňa stravu, byliny, jógu, masáže a detoxikačné procedúry, ktoré pomáhajú vyvážiť nerovnováhy v tele a v mysli a tým dosiahnuť optimálne zdravie.
Viac o Janke TU.
Podľa Ájurvédy je zdravie stavom úplnej rovnováhy a harmónie medzi telesnými, duševnými a duchovnými aspektmi jednotlivca. Zdravie nie je iba absencia chorôb, ale predstavuje stav optimálneho fyzického, emocionálneho a psychického blaha. Patrí tam pravidelny dobrý spánok, vyprázdňovanie, žiadne alergie, ekzémy, intolerancie, ďalej vyrovnaná myseľ, dostatok energie, fungovanie bez bolesti, liekov atď.
Osoba je považovaná za zdravú, ak má nasledujúce charakteristiky podľa Ájurvédy:
1. Vyvážené dóše: Doshy, teda váta, pitta a kapha, musia byť v rovnováhe a harmonicky spolupracovať. Každá osoba má svoju vlastnú prirodzenú konštitúciu, a preto sa rovnováha dóš líši od človeka k človeku.
2. Dobrý tráviaci trakt: Tráviaci systém musí byť silný a efektívny na správne trávenie potravín, vstrebávanie živín a elimináciu odpadových látok.
3. Zdravé tkanivá a orgány: Tkanivá a orgány v tele musia byť zdravé a dobre fungovať, aby telo mohlo vykonávať svoje funkcie optimálne.
4. Harmonická myseľ a emócie: Zdravie zahŕňa aj duševné a emocionálne blaho. Osoba by mala mať pozitívny stav mysle, rovnováhu emócií a byť schopná zvládať stres a nepriaznivé situácie.
5. Schopnosť dosahovať svoj plný potenciál: Zdravý jedinec je schopný dosiahnuť svoj plný potenciál a naplniť svoje ciele a úspechy.
Zdravie v Ájurvéde je teda viac ako len fyzický stav, ide o komplexný stav rovnováhy, v ktorom sa telo, myseľ a duch prelínajú a harmonizujú. Udržanie zdravia je preto zamerané na podporu a posilnenie prirodzených sebazotavovacích mechanizmov organizmu a udržiavanie rovnováhy v celom systéme.
Ájurvédska diagnostika je unikátny proces, ktorý sa zakladá na pozorovaní, analýze a porozumení jedinečných charakteristík a potrieb každého jednotlivca. Diagnostika je zameraná na identifikáciu nerovnováh v dóšach (váta, pitta, kapha), ich prípadných prejavov v tele a mysli a ich príčiny. "Pacient" najrpv vyplní detailne dotazník a potom si dohodne stretnutie, na ktorom prebehne vizuálna, jazyková a pulzná diagnostika.
Po získaní všetkých informácií môže terapeut navrhnúť personalizovaný liečebný plán, ktorý zahŕňa úpravu životosprávy, stravu, byliny, olejové terapie, jógu, meditáciu a postupy na obnovu mikrobiómu, aby sa obnovila rovnováha v tele a mysli a dosiahol sa trvalý stav zdravia a harmónie.
Diagnostika prebieha niekoľkými spôsobmi:
Ájurvédsky terapeut začne proces diagnostiky získaním podrobných informácií o pacientovi. Pacient vyplní dotazník, v ktorom sú otázky na anamnézu, súčasné zdravotné problémy, stravovacie a životné návyky, životný štýl a genetickú predispozíciu. Tieto informácie pomáhajú získať celkový obraz o zdravotnom stave a jedinečných charakteristikách.
Jedným z hlavných nástrojov Ájurvédskej diagnostiky je vyšetrenie pulzu. Ájurvédski terapeuti majú špeciálnu techniku, ktorou dokážu rozpoznať rôzne charakteristiky pulzu a zistiť prejavy nerovnováh v tele a v mysli.
Pozorovanie jazyka môže poskytnúť cenné informácie o stave tráviaceho systému a celkovej rovnováhe v tele.
Terapeut môže pozorovať vzhľad a stav pokožky, vlasov, nechtov a očí, aby získal ďalšie informácie o zdravotnom stave a prípadných nerovnováhach.
Terapeut skúma tráviaci trakt a analyzovať procesy trávenia a vstrebávania živín.
Diagnostika Ájurvédy nezabúda na psychickú stránku človeka. Odborník sa môže opýtať na vašu emocionálnu pohodu, spánok a stres.
Prečo údržba?
Lebo pri slove očista alebo detox nie je vôbec presné a už je natoľko sprofranované, že väčšina ľudí sa zháči alebo to rovno označí za blud, čomu rozumieme. Aby sme uviedli veci na pravú mieru, nejde o žiadne hladovanie, pitie štiav, alebo podobnú drastickú metódu.
O čo teda ide?
Každý z nás nejako žije a proces očisty nám ponúka možnosť zhodnotiť svoj spôsob života a vedome niečo v ňom zmeniť k lepšiemu. Neexistuje univerzálny návod, čo a ako zmeniť. Na webinári však ponúkneme škálu nástrojov, pomocou ktorých sa zmena dá zrealizovať.
Režim je kľúčový
Tá najbazálnejšia zmena spočíva v úprave denného režimu a stravy, aby sme odľahčili telu robotu a tým si bude môcť oddýchnuť, zlepšiť trávenie, vstrebávanie živín a regeneračné procesy. Tento proces veľmi pomáha na jar alergikom, zmierňuje potravinové intolerancie, odstraňuje klasickú jarnú únavu, pocit malátnosti, posilňuje imunitu. V konečnom dôsledku stačí veľmi málo, aby človeku bolo lepšie.
Riešenie?
Práve ájurvéda ponúka presne stanovený postup, ktorý je nutné dodržať, aby miera očisty, ktorú si človek zvolí, bola úspešná. Cieľom očisty je, že človek z nej výde oddýchnutý, posilnený a plný energie a najmä aby sa už nevrátil k škodlivým prvkom vo svojej životospráve.
Najdôležitejšie preto je úprimne si stanoviť cieľ. Radi Vás v tom podporíme, zodpovieme na akékoľvek otázky a budeme Vás celým procesom sprevádzať na pravidelných online stretnutiach, prípadne individuálne. Táto prebiehajúca pandémia paradoxne ponúka (skoro) ideálne podmienky na domácu očistu. Tentokrát je však poznačená nervydrásajúcimi geopolitickými udalosťami, preto musíme byť k sebe obzvlášť láskaví a nenaložiť si toho príliš.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Donec odio. Quisque volutpat mattis eros. Nullam malesuada erat ut turpis. Suspendisse urna nibh, viverra non, semper suscipit, posuere a, pede.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Donec odio. Quisque volutpat mattis eros. Nullam malesuada erat ut turpis. Suspendisse urna nibh, viverra non, semper suscipit, posuere a, pede.