Táto téma nám je blízka, keďže sme takisto ženy. Postupne sme si odskúšali nielen na sebe, ale aj na ženách, ktoré sa nám zverili do starostlivosti, ako jóga a životospráva podľa ájurvédy pomáha s jednotlivými kľúčovými obdobiami a zdravotnými aspektmi v živote ženy a to: menštruácia, menopauza, počatie, tehotenstvo, pôrod, šestonedelie, dojčenie, potrat, hormonálna rovnováha, dysfunkcia štítnej žľazy, vyčerpané nadobličky, chronická únava, nespavosť, nervozita, nadúvanie, tráviace problémy, problémy s absorpciou živín, osteoporóza, kožné problémy, pocit neustálej zimy... je niečo z toho povedomé? Tak čítajte ďalej.
Jóga je prastaré učenie a údajne bola vždy dostupná len mužom. Objavujú sa však aj názory, že v predvédskych časoch patrili ženy medzi skalné praktikantky jógového učenia. Koncom 20.storočia došlo k radikálnej zmene a v dnešnej dobre podľa akejkoľvek štatistiky, ale aj čisto empiricky, ženy v jógovom svete jednoznačne dominujú. Počiatočnú zásluhu na tom má najmä Šrí Krišnamačárija, ktorý nielenže učil ženy, ale učil ich aj spolu s mužmi a navyše učil aj západné ženy. Vďaka nim sa jóga postupne začala šíriť do západného sveta a verím, že čoraz viac žien bude prenikať do jej hĺbky. Táto stránka má práve za úlohu uviesť ženy do jógovej praxe zo ženského pohľadu.
Sama som produktom tohto systému, v ktorom muži učili ženy a potom ženy ďalej učia ženy, lenže spôsobom, akým boli ony učené. Prvých 5 rokov mojej jógovej praxe mi informácie od učiteľov stačili, ale bolo to skôr o šťastnej náhode, že mám veľmi rozhľadených učiteľov, ktorí si nielen uvedomujú anatomické, fyziologické, vekové a iné rozdiely, ale vždy zohľadňovali aj to, že som žena. O tom viac niekedy neskôr.
Avšak pozorujem ženy, s ktorými som sa za tie roky učenia stretla a takisto po svojich vlastných skúsenostiach (tehotenstvo, potrat) si čoraz viac uvedomujem, ako veľmi chýbajú ženám informácie, ktoré by ich týmito kľučovými obdobiami previedli. Za kľúčové obdobia v živote ženy považujem menarche, menštruáciu, ovuláciu, orgazmus, tehotenstvo, pôrod, postpartum, dojčenie, potrat a menopauzu. A nie je náhoda, že súvisia s ženským telom :)
Táto stránka si kladie za úlohu vyplniť medzery v informáciach a poskytnúť ženám v akomkoľvek životnom období oporu.
Ženy (ale aj muži), VITAJTE!
autorka: Martina Cifra
ponúkam krátke predstavenie tejto komplexnej témy na základe svojich skúseností ako jogínka s vyše 10 ročnou vlastnou praxou, 7 ročnou praxou učenia, mama 4ročnej dcéry a v 12týdžni predčasne odídeného bábätka.
Celý článok TU.
Trochu podrobnejšie k druhému trimestru: kľúčové jógové praxe
Celý článok TU.
Na doplnenie k tretiemu trimestru: Záver tehotenstva sa vyznačuje zväčša už prípravou na bábätko. Je potrebné zariadiť kopec vecí a zároveň cítime úbytok síl, väčšiu únavu a pod. O to viac je dôležité, vedieť si vhodne nakombinovať svoju jógovú prax.
Tentokrát o preventívnej terapii pre ženskú hruď a o terapiu po mastektómii, chirurgickom zákroku, pri ktorom dochádza k odstráneniu prsníkov, a ostávajú len veľké jazvy.